Search
Close this search box.
Available 24 Hours
(212) 514 - 5100
CALL US 24/7
Home » Wypadki Samochodowe » Apelacja od Wyroku

Apelacja od Wyroku

Home » Wypadki Samochodowe » Apelacja od Wyroku
Apelacja od Wyroku

Apelacja od wyroku nie jest rzadkim zjawiskiem. Czesto, kiedy niewinna osoba staje się ofiarą wypadku, stara prawda daje o sobie znać – że od tej pory taka osoba ma „pod górę”. Dzieje się tak niezależnie od tego czy chodzi o wypadek budowlany, samochodowy lub jakikolwiek inny. Karty zawsze układają się niekorzystnie dla osoby która doznała obrażeń. W normalnym świecie, duże firmy ubezpieczeniowe, producenci oraz wielkie jednostki ekonomiczne takie jak miasta i stany, miałyby współczucie dla tych którzy zostają poszkodowani. Niestety, w naszych realiach to nie istnieje. Co gorsza, w większości przypadków te firmy uzyskują częstokroć większą ochronę prawną niż zwykli ludzie. Dlaczego tak sie dzieje? Poprzez lata lobbingu prowadzonego przez te ogromne korporacje, są one w stanie zmienić prawo na ich korzyść, czyniąc dla ofiar wypadków praktycznie niemożliwym uzyskane odszkodowania. W efekcie, stworzono system, w którym, od samego początku, poszkodowani muszą „iść pod górę”.

Jako doskonały przykład tego fenomenu może służyć jedna z ostatnich decyzji sądu apelacyjnego w Nowym Yorku, gdzie zostala wydana apelacja od wyroku sądu pierwszej instancji. W naszym stanie są trzy poziomy sądów. Sąd apelacyjny stanowi drugi ich poziom i składa się z grupy sędziów, do których należy ocena prawidłowości obowiązującego prawa. Na szczęście w tym przypadku stanęli oni na wysokości zadania i na straży osób poszkodowanych.

 

Wypadek w autobusie

Sprawa dotyczyła pasażera nowojorskiego autobusu. Zaraz po tym jak do niego wsiadł, upadł on na ziemię, ponieważ kierowca zahamował bardzo gwałtownie i nieoczekiwanie. W wyniku tego wypadku, poszkodowany pasażer doznał poważnych obrażeń ciała. Autobus należał do nowojorskiego systemu komunikacji miejskiej. Ich prawnicy zamiast pomóc poszkodowanej osobie, złożyli wniosek do sędziego o oddalenie całego pozwu. To jest normalna taktyka prawników broniących pozwanych.

Bardzo często używają oni prawa, które cały czas jest zmieniane na niekorzyść osób poszkodowanych w wypadkach. Robią to w celu zmniejszenia wartości ich obrażeń lub też całkowicie oddalenia ich sprawę. Prawnicy komunikacji miejskiej użyli specjalnego przepisu prawa. Stanowił, on iż autobus musiałby zatrzymać się w sposób „niezwyczajny oraz gwałtowny” aby osoba poszkodowana mogła zaskarżyć komunikację miejską o odszkodowanie. Należy tu zwrócić szczególną uwagę na fakt, iż zwykli kierowcy samochodowi nie mają aż tak daleko posuniętej ochrony prawnej jak kierowcy komunikacji miejskiej. Oznacza to, że przepis ten nie chroniłby kierowcy takiego jak my przed pozwem sądowym, ale chroni „przewoźników”.

W tym procesie prawnicy komunikacji miejskiej nie tylko stwierdzili, że ich kierowca nie zatrzymał się w „niezwyczajny” sposób, ale poszli dalej, twierdząc, iż ich kierowca, jeśli nawet zatrzymał się w sposób gwałtowny, to było tak z powodu jakieegoś „naglego wypadku”. Najprościej mówiąc, prawnicy komunikacji twierdzili, iż ich kierowca nie zrobił nic złego, ale jeśli nawet zrobił, to była ku temu jakaś przyczyna. Tego rodzaju podwójna obrona jest popularna wśród prawników broniących pozwanych w procesach, szczególnie zaś tych których prawo otacza dodatkową ochroną jak w tym przypadku.

 

Apelacja od wyroku sądu nizszej instancji

W wielu procesach, kiedy brakuje doświadczenia prawnikowi reprezentującemu osobę poszkodowaną, taka obrona może okazać się bardzo skuteczna.
Na nieszczęście tego pasażera, sędzia w pierwszej instancji uwierzył w argumenty prawników komunikacji miejskiej i oddalił pozew. Z tego dokładnie powodu, osoby poszkodowane potrzebują silnych prawników. Gdyby nie złożona apelacja, ta sprawa byłaby stracona. W apelacji, sędziowie uznali, że prawnicy miejscy użyli niewłaściwej argumentacji. Ponadto, zmienili oni decyzję sądu pierwszej instancji, pozwalając na kontynuację procesu poszkodowanego pasażera.

Pozwani, a w szczególności duże korporacje, ubezpieczalnie oraz miasta walczą w ten sposób w sądach każdego dnia. Liczba ofiar wypadków które zostają w ten sposób wykorzystane przez system gwałtownie wzrasta. Doświadczony prawnik, który zna prawo i wszelkie kruczki prawne które stosują prawnicy broniący tych największych korporacji, może zmienić losy procesu. Dlatego tak ważne jest, aby poszkodowani znali swoje prawa i mieli przy boku kancelarię, której prawnicy są nie tylko doswiadczeni. Musza rowniez posiadac współczucie dla swoich klientów. Ponadto, powinni wiedziec, jakie srodki nalezy podjąc aby apelacja od wyroku sądu nizszej instancji (w razie takiej potrzeby) zakonczyla sie wygraną.